top of page
005.jpg
Koncepcja placu katedralnego w Elblągu
 

Projektanci: Wojciech Pytel
Powierzchnia: 7100 m²
Lokalizacja: Elbląg, Stare Miasto

  

Projekt obejmował wykonanie analiz przestrzennych oraz opracowanie koncepcji uzupełnionej o rysunki wykonawcze.
 

Teren opracowania położony jest w miejscu o bogatej historii i dużym znaczeniu kulturowym. Wokół znajduje się wiele obiektów zabytkowych. W najbliższym otoczeniu znajdują się także obiekty w nowoczesnym stylu. Są to kamienice oraz bulwar Zygmunta Augusta, odbudowywane po zniszczeniach  wojennych zgodnie z programem retrowersji .
To właśnie połączenie nowoczesności z dawną historią, stało się główną inspiracją do projektu. Projektant uznał, iż plac powinien pokazywać iż:
 „PRZYSZŁOŚĆ JEST ODBICIEM PRZESZŁOŚCI”.
W projekcie wykorzystane zostały współczesne materiały i technologie. PRZESZŁOŚĆ, czyli zabudowania, które istniały na terenie opracowania, wpisane zostały w posadzkę placu (w uproszczeniu) oraz nowoczesną fontannę. Przeszłość podkreślona została przez ekspozycję archeologiczną z zejściem do podziemia.  W projekcie wykorzystano  liczne  ODBICIA. Odbite zostały dzieje miasta w kompozycji placu, w lustrze wody odbijają się zabudowania, sylwetki postaci i refleksy światła...w końcu odbija się cała przestrzeń placu po jego dwóch stronach.

001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
007.jpg
006.jpg
008.jpg
bottom of page