Zagospodarowanie prawobrzeża Wisły w Toruniu od Przystani do Portu Drzewnego
Projektanci: GRINER Architektura krajobrazu: Wojciech Pytel, Agnieszka Boruch, Joanna Orzinska
Powierzchnia: 400 ha
Lokalizacja: Miasto Toruń
Projekt: 2020
Realizacja: -
IDEA: PARK FLUWIALNY
Piaszczyste łachy i nadrzeczne kępy obecne w lokalnym krajobrazie stały się źródłem myśli do opracowania niniejszej koncepcji. Są wartym podkreślenia dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. Geomorfologiczne formy przełożono na elementy zagospodarowania terenu.
W przestrzeni zaproponowano kilka głównych stref, pomiędzy którymi zlokalizowano obszary zagospodarowane w sposób ekstensywny, z poszanowaniem dla przyrody. Główne punkty programowe “spięto” ścieżką edukacyjno-przyrodniczą oraz ciągami pieszymi, umożliwiając tym samym wygodną komunikację. Dzięki klarownej idei obszar nad Wisłą zyskał tożsamość i spójną wizję.
PODZIAŁ FUNKCJONALNO PRZESTRZENNY i KOMPOZYCJA
Obszary, które skupiają ludzi wynikają z kontekstu, zgodnie z Teorią Wysp. Są miejscem wypoczynku i integracji. Zaplanowane przestrzenie mają zróżnicowany program funkcjonalny. Ich lokalizacja wynika z uwarunkowań przestrzennych otoczenia i terenu opracowania. W jednym miejscu możemy biesiadować z przyjaciółmi, w innym wypożyczyć kajak, a na koniec udać się na spacer i obserwację przyrody. Strefy zróżnicowane są na tyle, by każdy znalazł coś dla siebie. Nie zapomniano przy tym o osobach ceniących sobie samotność w otoczeniu przyrody, jak i o grupach ludzi kochających spotkania w bardziej „miejskim charakterze”. Starano się przy tym maksymalnie skorelować architekturę z otaczającą przestrzenią. Podkreślono osie kompozycyjne, wykreowano wnętrza krajobrazowe z otwarciami widokowymi. Całość spięto ścieżką edukacyjno-przyrodniczą.