top of page
Wizualizacja ogrodu_1 griner wojciech pytel.jpg
Ogród o dwóch obliczach
 

 

Projektanci: Wojciech Pytel, Agnieszka Boruch,

Architektura: A8 Architektura Piotr Lewandowski

Powierzchnia: 1100 m2

Lokalizacja: Podkowa Leśna, okolice Warszawy

Projekt: 2021r.

Realizacja: 2021- 2023r.

Ogród o dwóch obliczach jest dowodem na to, że w obrębie jednej nieruchomości można wykreować dwa ogrody, o zupełnie odmiennym charakterze. Ogrody odzwierciedlają osobowość właścicieli, ale idea tak ukształtowanej przestrzeni powstała na skutek istniejących uwarunkowań. Minimalistyczny, nowoczesny budynek odsunięto od drogi i usytuowano  w środkowej części posesji.

Projektanci w części frontowej zaproponowali minimalistyczny, nowoczesny, ogród.   Kompozycja oparta  na  geometrycznym układzie podkreśla oś widokową z salonu. Zaprojektowano  wielopienne krzewy (magnolia, lilak) oraz trawy ozdobne (rozplenica japońska). Intymność  zapewnia elegancki, gęsty, strzyżony żywopłot (cis pośredni). Rozległy trawnik stanowi przedpole widokowe dla budynku. Układ trawnika pozwala zarówno na wypoczynek aktywny (gry, zabawy), jak również na wypoczynek bierny (leżaki, piknik). W strefie tej nie mogło zabraknąć podjazdu i ścieżki, która prowadzi do głównego wejścia. Kontynuacją salonu  jest drewniany, zadaszony taras wypoczynkowy.

​​

Obszar za domem charakteryzował  się dużym udziałem istniejących drzew, które zacieniały działkę. Projektanci zaproponowali  więc, by w przeciwieństwie do nasłonecznionej części frontowej, stworzyć w tym miejscu  leśny, naturalistyczny  ogród. Pomysł od razu spodobał się właścicielom. Elementy małej architektury, komunikacji oraz roślinność uzupełniają leśne runo.  Zaplanowano strefę zabaw, miejsce na palenisko, pergolę z zestawem jadalnianym, strefę gospodarczą, hamak oraz  niewielki, drewniany taras na kameralne spotkania przy kawie.

 

 

 

Wizualizacja ogrodu_5 griner wojciech pytel.jpg
Wizualizacja ogrodu_2 griner wojciech pytel.jpg
Wizualizacja ogrodu_5 griner wojciech pytel.jpg
Wizualizacja ogrodu_4 griner wojciech pytel.jpg
Wizualizacja ogrodu_5 griner wojciech pytel.jpg
Wizualizacja ogrodu_2 griner wojciech pytel.jpg
Wizualizacja ogrodu_6 griner wojciech pytel.jpg
14.07_Podkowa_rzut.jpg
inspiracje materiały ogrod nowoczesny mniejsze nasycenie.jpg
IMG_20210527_134049.jpg
bottom of page