top of page
015_edited.jpg
Ogród na skraju wsi - projekt i realizacja
 

Projektanci: Wojciech Pytel, Małgorzata Pytel
Powierzchnia: 1000 m²
Lokalizacja: okolice Nowego Dworu

Projekt: 2010r.

Realizacja: 2011r.

 

Zakres prac obejmował wykonanie koncepcji, kosztorysu, kompleksową realizację ogrodu (podjazd, rośliny, altana). Po realizacji ogród objęty został stałą opieką pielęgnacyjną (nawożenie, walka z chorobami i szkodnikami, cięcia pielęgnacyjne, konserwacja małej architektury).

Ogród zaprojektowano w stylu wiejskim zaspokajając potrzeby użytkowników i  wpisując się w kontekst otaczającego krajobrazu.

Całość podzielona została na strefy:

- ogród wypoczynkowo-ozdobny

- część gospodarcza (zaplecze)

- część użytkowa z wybiegiem dla psa

 

Główną oś ogrodu  stanowi droga dojazdowa prowadząca do altany i dalszej części ogrodu. Altana jest głównym miejscem spotkań i biesiadowania użytkowników. Jej uzupełnieniem jest ognisko, które przyciąga w letnie wieczory budując specyficzny nastrój. Przewidziano także miejsce na huśtawkę oraz zaprojektowano ozdobne rabaty roślinne m.in. ogród traw, wrzosowisko, rabata naturalistyczna czy klomby ze strzyżonych bukszpanów i iglaków.   W części gospodarczej zlokalizowano garaże, a po ich zachodniej stronie ogród użytkowy i wybieg dla psa. Cały ogród otoczono strzyżonym żywopłotem z ligustra, który zapewnia intymność, chroni przed wiatrem i jest idealnym siedliskiem dla ptaków. Dzięki zróżnicowaniu roślinności ogród atrakcyjny jest o każdej porze roku, ukazując swą zmienność.

015_edited.jpg
z7_edited.jpg
z5.jpg
IMG_20191101_143737(1).jpg
IMG_0465_edited.JPG
bottom of page